Uštipci
Uštipci

Kada je reč o srpskim nacionalnim jelima, uštipci su jelo koje vam se uvek jede još više, iako ste već pojeli punu porciju i ne može više da vam stane. Vaše mame i bake su vam sigurno pravile uštipke za doručak ili večeru, i vama su od tad uštipci ostali u sećanju kao jedno od najlepših jela na svetu, koje se isto tako lako i pravi. Verovali ili ne, ovo tradicionalno jelo predstavlja jednu od omiljenih opcija za doručak u Beogradu na reci.

Najlepše kod uštipaka je što ih možete jesti sa bukvalno bilo kojim namazom pod kapom nebeskom, bilo da su slatki ili slani, a takođe postoje i uštipci sa mesom, kao što su čuveni leskovački, ili klasični od testa koje svako može napraviti kod kuće, a postoje takođe postoje i internacionalne varijante za koje se moeže reći da nalikuju našim uštipcima, ali da nisu isto.

Uštipci
Uštipci

Šta su uštipci i kako ih sve pravimo?

Uštipci generalno predstavljaju vrstu hrane koja po sastavu podseća na krofne, s tim što su uštipci sličniji hlebu. Prave se od brašna, kvasca, soli i šećera, i mogu biti slatki ili slani, mada možete napraviti slane, pa ih jesti sa pekmezom ili kremom, ili čak šećerom, i tako ih zasladiti.

Neke varijante punjenih uštipaka mogu sadržati jabuku, bundevu, meso ili razne vrste sira, jogurta ili kiselog mleka. Osim što su popularni od kod nas, tradicionalni uštipci se prave još u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Makedoniji, kao glavno jelo ili dezert.

Ako želite da napravite slane tradicionalne uštipke potrebno je da u jendu posudu stavite pola kilograma brašna, a u drugu jaja, brašno, vodu i so i to lagano mutiti mikserom. U tu posudu lagano dodajete brašno zajedno sa praškom za pecivo, i onda to mešate dok se međusobno ne sjedini, i postane gušće. Kada se to dogodi, kašikom vadite uštipke i potapate ih u zagrejano ulje, da se prže do zlatnožute boje.

Druga varijanta slanih uštipaka su uštipci sa kvascem koje pravite tako što u zagrejano mleko dodate kvasac, ubacite prstohvat soli i šećera i ostavite ga da nadođe. Potom, stavite jaja u nadošli kvasac, a brašno dodajte postepeno da bi se dobilo testo koje je gušće od testa za palačinke, i po želji dodajte i so. To sve izmešajte sa varjačom, poklopite i ostavite da naraste. Na kraju ih pržite na isti način kao i klasične.

Leskovački uštipci, odnosno mućkalice, su fenomenalan specijalitet karakterističan za Leskovac i okolnu regiju, i posebno omiljenim ljudima koji ne mogu bez mesa kada je u pitanju bilo koje jelo. Za potrebe pripreme uštipaka sa mesom, neophodno je samleti meso dva puta, i potom ga dodati slanini i kačkavalju koje ste prethodno isitnili na kockice.

Nakon toga, sve to zajedno posoliti, zabiberiti, i dodati izgnječeni beli luk i ljutu papriku. Kada to dobro izmesite, ostavite pola sata da odstoji, i potom mokrim rukama formirajte loptice. Ove uštipke možete peći na roštilju ili u tiganju na malo ulja, ili čak i u rerni na podmazanoj tepsiji.

Da li postoje internacionalne varijante uštipaka?

Uštipci na koje smo mi navikli i koje volimo da jedemo su karakteristični za naše područje, stoga se ne može reći da postoji nešto istovetno ili čak slično što pripada tradiciji nekog drugog naroda. Kada bi govorili o susednim zemljama, nešto najbliže što bi moglo da prođe kao uštipak jeste mađarski langoš, budući da ova mađarska nacionalna brza hrana takođe predstavlja testo koje se služi sa sirom i belim lukom, međutim sastav više podseća na naše pituljice.

Španci imaju čurose za koje se moće reći da su neka vrsta slatkog uštipka, ali ni za njih se ne može reći da 100% nalikuju uštipcima, već nas više podsećaju na tulumbe, kada je reč o izgledu i načinu na koji se služe.

Ćurosi
Ćurosi

Dok se ostatak sveta časti krofnama koje su ultimativno najbliže uštipcima po sastavu i načinu prženja, mi uživamo u uštipcima koji su jedan od razloga što stranci toliko i zavole našu kuhinju, a utisak koji imaju još više pojačava činjenica što ih ne mogu probati svuda i što predstavljaju deo jedinstvenog nacionalnog iskustva.

Izvor: putujsigurno.rs

PROČITAJ: GDE MOŽE DA SE KUPI KNJIGA TRADICIONALNI RECEPTI DOMAĆE SRPSKE KUHINJE?

Pročitajte još:

Najbolji recepti na Android aplikaciji za vaš mobilni telefon ili tablet!

Portal Recepti i Kuvar online je svrstan u TOP 50 sajtova u Srbiji!

Ukoliko vas interesuju svi naši recepti, kliknite na link: RECEPTI. Zbirke najboljih recepata naših saradnika nalaze se u sekciji kuvar, ukoliko želite više da pročitate, klikinte na link: KUVAR. Ukoliko želite da pogledate našu naslovnu stranu, kliknite na link: RECEPTI I KUVAR ONLINE homepage.

Ne propustite nijedan recept – Recepti i kuvar online na Facebook-u. Ostanite u toku, pratite Recepti i Kuvar twitter obaveštenja!