Predićev dud u Orlovatu
Predićev dud u Orlovatu

U Malom salonu Narodnog muzeja Zrenjanin u četvrtak, 14. septembra 2017. u 19 časova, biće otvorena izložba pod nazivom „Priča o dudu i tradiciji svilarstva“ autorke Nataše Knežević, višeg kustosa – biologa iz zrenjaninskog muzeja.

Izložba o dudu i tradiciji svilarstva predstavlja jednu edukativnu i kompleksnu priču koja doprinosi oživljavanju slike tradicije koja je nekada postojala kod Srba na teritoriji Vojvodine. Na izložbi će biti prikazano, kada, kako i zašto je započeta sadnja duda, a biće predstavljene i biološke karakteristike koje uslovljavaju njegovu primenu u svilarstvu. Postavka govori o istorijatu izrade svile na našim područjima i otkriva gde su bile prve svilare. Takođe, izložba daje objašnjenje zašto su dudova stabla gotovo iskorenjena i zašto je potisnuto i ugašeno svilarstvo.

Izložba je posebno značajna zato što je ova tema do sada malo obrađivana, a i sam segment svilarstva kao deo tradicije kod Srba je gotovo potpuno izbrisan.

Predićev dud u Orlovatu
Predićev dud u Orlovatu
Uzgoj svilene bube
Uzgoj svilene bube
Larva svilene bube
Larva svilene bube
Dud u Belom Blatu
Dud u Belom Blatu

Dud (carstvo Plantae, razdeo Magnoliophyta, klasa Magnoliopsida, red Rosales, porodica Moraceae, rod Morus) obuhvata oko 100 vrsta listopadnog drveća i žbunja, poreklom iz Azije. Na Balkanu (Vojvodina, Srbija, Makedonija) se, u XVII i XVIII veku, intezivno sadi beli dud (Morus alba L.) radi proizvodnje lista za ishranu svilene bube i crni dud (Morus nigra L.) za kućnu preradu plodova u džem, sokove i rakiju. Dud je, u prošlosti, bio nezamenjivi deo seoskog života. Pravio je hladovinu u seoskim atarima, ispred kuća i u dvorištima, bio je zaštita od jakih vetrova a ujedno i orijentir uz seoske puteve, mesto sastanaka i rastanaka, opevan u brojnim pesmama i naslikan na mnogim slikama.

Izvor: Narodni muzej Zrenjanin

Pročitajte još:

Najbolji recepti na Android aplikaciji za vaš mobilni telefon ili tablet!

Portal Recepti i Kuvar online je svrstan u TOP 50 sajtova u Srbiji!

Ukoliko vas interesuju svi naši recepti, kliknite na link: RECEPTI. Zbirke najboljih recepata naših saradnika nalaze se u sekciji kuvar, ukoliko želite više da pročitate, klikinte na link: KUVAR. Ukoliko želite da pogledate našu naslovnu stranu, kliknite na link: RECEPTI I KUVAR ONLINE homepage.

Ne propustite nijedan recept – Recepti i kuvar online na Facebook-u. Ostanite u toku, pratite Recepti i Kuvar twitter obaveštenja!