Recept za pasulj sa Solunskog fronta - 1918. godina
Recept za pasulj sa Solunskog fronta - 1918. godina

Recept za pasulj sa Solunskog fronta iz Službenog Vojnog Lista, organ i izdanje ministra vojnog, 1918. godina.

Recept za pasulj sa Solunskog fronta

Zreo pasulj

Kad se pasulj daje za ručak, onda ga treba očistiti još uveče u oči toga dana, pa ga ostaviti da u hladnoj vodi prenoći. Sutradan treba vodu ocediti i prosuti, a pasulj spustiti u kazan u kojem će se kuvati, a koji je već naliven hladnom vodom. Sa pasuljom metnuti u kazan i meso.

Najbolje bi bilo da se meso odvojeno kuva od pasulja, a pasulj jedno pola sata odvojeno od mesa, pa kada voda, u kojoj je pasulj, bude provrela, onda se pasulj ocedi od te vode i spusti u onaj kazan u kojem se kuva samo meso. Ovu vodu u kojoj se kuvao pasulj treba prosuti.

U isto vreme kada se meće pasulj treba metnuti i potrebnu količinu usitnjenog crnog luka, pa pustiti da to sve zajedno vri. A kada su meso i pasulj već kuvani, tek onda posoliti i posle zapržiti brašnom, mašću i alevom paprikom – bez crna luka, jer je metnut ranije.

Pravilo je da se jelo ostavi još jedno pola sata na vatri da vri sa zaprškom.

Kuvanje pasulja treba da bude tako podešeno da se jelo kuvano skine sa vatre uvek najmanje pola sata pre deobe vojnicima.

Pasulj se najbolje kuva u čistoj tekućoj ili česmenskoj vodi.

Dok se pasulj kuva ne treba da se meša, jer baš onda može da zagori, i vatra ne treba da je odveć jaka (velika).

Ako je pasulj mator, pa ne može dobro da se raskuva, onda treba u kazan sipati jednu kašiku sode bikarbonata ili nekoliko grumena šećera.

Posan pasulj kuva se kao i mrsan (bez mesa).

Preporučljivo je da se pri kuvanju posnog pasulja sipa u kazan za jednu četu po dva kilograma projinog – prosejanog – brašna. Posan pasulj zapržava se zejtinom, i to ako je zejtin bez jakog mirisa; inače, ako se ovakav zejtin ne može nabaviti, bolje je i ne zapržiti ga.

Napomena: Naročito treba paziti da se pasulj ne spušta u kazan u kome je voda topla ili čak vri, jer onda pasulj odmah izbacuje kožurice. Ako se pasulj odmah posoli, so ga stegne i ne da mu da se raskuva.

Recept za pasulj sa Solunskog fronta - 1918. godina
Recept za pasulj sa Solunskog fronta – 1918. godina

 

Recept za pasulj sa Solunskog fronta - 1918. godina
Recept za pasulj sa Solunskog fronta – 1918. godina

Izvor: Službeni Vojni List, organ i izdanje ministra vojnog, urednik načelnik opšte-vojnog odelenja, đeneralštabni pukovnik Mih. Lj. Jovanović , godina XXXVII, 1918., 46 brojeva, strane 140 i 141 (preštampano iz Službenoga Vojnog Lista br. 16, godina 34, od 10. juna 1914. strana 501 – 520.

PROČITAJ: GDE MOŽE DA SE KUPI KNJIGA TRADICIONALNI RECEPTI DOMAĆE SRPSKE KUHINJE?

Pročitajte još:

Portal Recepti i Kuvar online je svrstan u TOP 50 sajtova u Srbiji!

Ukoliko vas interesuju svi naši recepti, kliknite na link: RECEPTI. Zbirke najboljih recepata naših saradnika nalaze se u sekciji kuvar, ukoliko želite više da pročitate, klikinte na link: KUVAR. Ukoliko želite da pogledate našu naslovnu stranu, kliknite na link: RECEPTI I KUVAR ONLINE homepage.

Ne propustite nijedan recept – Recepti i kuvar online na Facebook-u. Ostanite u toku, pratite Recepti i Kuvar twitter obaveštenja!