Saveti za zdraviju ishranu tokom izolacije
Saveti za zdraviju ishranu tokom izolacije

Uveliko smo postali svesni opasnosti koju je Covid-19 deoneo po ljudski rod i planetu. Međutim, kako smo sad primorani da iz udobnosti svoga doma štitimo i brinemo jedni o drugima (što, priznaćete, i nije tako loše) – baš u naše kuće uvukla se jedna nova “opasnost” – opasnost od prejedanja.

Kako ponestaje ideja za popuniti vreme, mnogi se okreću kuhinji, spremanju kaloričnih jela kojima svakodnevno punimo svoje stomake, dok oni postaju sve veći i veći, i sve dok nas leto i potencijalni kraj pandemije ne dočeka sa minimum 10kg viška.

Ne želite to, zar ne?

E, pa, samo od vas zavisi hoćete li svoju volju usmeriti na kontrolisanje nagona za hranom ili malo-pomalo – iskoristiti vreme samoizolacije da zauvek promenite navike u ishrani.

1. Koristite posuđe koje ne zahteva mnogo “podmazivanja”

Što manje ulja ili masti budete koristili da “podmažete” plehove, šerpe i drugo posuđe – hrana će imati manju kalorisku vrednost, odnosno, dobićete jelo sa manjim postotkom masnoće koja bi završila na stonaku, bokovima i butinama – jer sad nemamo priliku da treningom skinemo višak.

Birajte posuđe koje ne zahteva veću potrebu ulja, poput gril tiganja ili čak friteza na vruć vazduh, gde vam je samo kašičica ulja ili čak ni ona nije potrebna da uživate u omiljenom, hrskavom a zdravom pomfritu ili pohovanom mesu.

2. Birajte zdravije namirnice u prodavnici

Lakše je suzdržati se 20 minuta u prodavnici, nego ceo dan kod kuce!

Ukoliko u svom domu imate “nešto slatko” 100% ćete jesti – što zbog dosade, što zbog navike. Stoga je bolje da se na spisak za kupovinu ni ne stavljaju stvari poput raznih slanih grickalica, kremova, plazmi i sl.

Još jedan pametan način da svoju kupovinu sprovedete najbolje moguće jeste pravljenje spiska. Proverite čega vam manjka u frižideru i ostavi, neka vam to bude pri početku spiska! Takođe, spisak treba da bude posvećen zdravim namirnicama.

Saveti za zdraviju ishranu tokom izolacije
Saveti za zdraviju ishranu tokom izolacije

a. Proteinska osnova obroka

Sada kada smo neaktivni, potrebni su proteini kako bi i održali dosadašnju formu, ali i kako se ne bismo ugojili. Ukoliko jedete meso – sasvim je dovoljno 120g mesa za osobu od 60 kilograma.

Dakle, jedan od činilaca na spisku su proteini i to proteini iz mesa kao najbolji način da telo snabdete vrstom proteina koja telo zaista čini snažnijim i otpornijim. Proteini nas čine sitijim duže i onemogućavaju one “sitne” greške posezanja za grickalicama. Osim mesa, dobar izvor proteina su i jaja, mlečni proizvodi, pečurke, pasulj, ovas...

b. Održavajte energiju zdravim ugljenim-hidratima

Pad energije je sasvim normalna pojava kada se sedi u kući po ceo dan. Često nam se spava, osećamo glad i razdražljivi smo. Ali sve to može lako da se predupredi inkorporiranjem zdravih i lakoprobavljivih ugljenih-hidrata koji su odličan prilog gorepomenutim proteinima iz mesa.

Slobodno na spisak stavite i kesu ovsenih pahuljica, raž, ovas, pirinač ali i neke vrste tostova ili hlebova ako ste ljubitelj istih. Ugljene hidrate možete pronaći i u grašku i još nekim korenastim i mahunastim povrćkicama, stoga – prvo istaživanje pa u nabavku.

Saveti za zdraviju ishranu tokom izolacije
Saveti za zdraviju ishranu tokom izolacije

c. Zdrave masti pre nego “mnogo masti”

Kao što smo već napomenuli, pokušajte da se držite dalje od masnih, visokokaloričnih obroka koji mogu imati jednak ishod kao i gomila čokoladica i keksa. Umesto toga, obroke jedite barene, dinstane ili grilovane na samo malo ulja, i to maslinovog, bundevinog ili ulja koštice grožđa.

3. Pozabavite se spremanjem zdravih obroka

Ako ste već odlučili da stanete za šporet i vreme prekratite kuvanjem, potrudite se da jelo koje spemate bude zdravija verzija onoga što ste juče pravili. Uz malo truda i izmena u potrošačkoj korpi, to zaista nije teško postići.

Mi ćemo vam, na početku, pomoći da uvidite koliko je malo vremena i truda potrebno da napravite ukusan ali zdrav obrok za sebe i one sa kojima delite izolaciju. Poznato je da zdravlje na usta ulazi, međutim, do toga baš i ne mora doći ako smo uporni u činjenici da na ta ista usta ne uvodimo ništa stvarno zdravo.

Isprobajte naše sočne pljeskavice od belog mesa (na nekoliko načina)

Za pripremu i pečenje sočnih pljeskavica od pilećeg filea potrošićete tek 20 minuta. Biće vam potreban snažan blender (pileći file ne postoji mleven, ali ukoliko želite da koristite upakovano mleveno meso, u redu je, samo imajte na umu da će ono biti nešto masnije).

Na oko 300g filea sitno iseckanog i stavljenog u blender dodajte i jedno belance, jedan manji, isečeni luk, vegetu, biber (šta god volite). Sve meljite dok se ne napravi masa slična pašteti.

Pljeskavice vadite kašikom i pecite na tiganju sa vrlo malo ulja. U smesu možete jedan dan dodati i malo sitnog sira, mešavinu povrća, papriku, brokoli, spanać – i svaki put ćete imati drugačiji ručak, a kada vam dosadi piletina – zamenite je junetinom, i eto zdravih, leskovačkih uštipaka.

4. Budite veoma oprezni sa voćem

Iako postoji uvreženo mišljenje da voće može da bude zamena za obrok, to uopšte nije tačno. Da bi organizam funkcionisao, njemu je potrebna određena količina proteina (iz kog god izvora) – čega u voću nema, ili ga ima u zanemarljivim tragovima.

Ono čega u voću ima jesu šećeri. Ukoliko umesto doručka pojedemo bananu (ili je dodamo obroku) postižemo samo da šećer iz nje zatvori receptore u crevima koji služe da vare i razgrađuju ono kvalitetno što smo uneli. Zbog toga može da dođe i do zatvora, nadimanja, gasova

Iako u voću ima i kvalitetnih minerala, šećeri su glavni krivci što oni ne budu adekvatno iskorišćeni u našem telu, te se uzbacuju kroz druge metaboličke procese kao višak.

Najbolji izbor minerala jeste povrće, a ukoliko baš ne možete bez voćki – osvežite se tipovima koji imaju manji procenat fruktoze, poput malina, kupina, jagoda, borovnica – ali oni nikako ne smeju biti zamena za obrok jer time postižete samo usporavanje metabolizma i nagomilavanje kilograma.

Nadamo se da smo barem malo doprineli poboljšanju slike o stanju vašeg spiska za kupovinu koji ćete u pogon staviti već sutra. Budite oprezni, vodite računa o sebi i drugima, a neka se prvi rezultati pokažu već u kuhinji jer na tom “bojnom polju” imate svu prednost na svetu!

PROČITAJ: GDE MOŽE DA SE KUPI KNJIGA TRADICIONALNI RECEPTI DOMAĆE SRPSKE KUHINJE?

Pročitajte još:

Portal Recepti i Kuvar online je svrstan u TOP 50 sajtova u Srbiji!

Ukoliko vas interesuju svi naši recepti, kliknite na link: RECEPTI. Zbirke najboljih recepata naših saradnika nalaze se u sekciji kuvar, ukoliko želite više da pročitate, klikinte na link: KUVAR. Ukoliko želite da pogledate našu naslovnu stranu, kliknite na link: RECEPTI I KUVAR ONLINE homepage.

Ne propustite nijedan recept – Recepti i kuvar online na Facebook-u. Ostanite u toku, pratite Recepti i Kuvar twitter obaveštenja!