Kelj u bebinoj ishrani

RECEPT PRIPREMILAAna Vuletić

Kada počinjete uvoditi čvrstu hranu u bebinu ishranu, želite da ponudite raznovrsne i hranljive opcije. Jedna od supernamirnica koju možete uključiti je kelj. Možda vam se čini neobično da bebi ponudite kelj, ali ova lisnata zelena biljka je prepuna vitamina i minerala koji su važni za rast i razvoj vaše bebe. U ovom blog postu ćemo istražiti sve prednosti kelja u bebinoj ishrani i kako ga na siguran i ukusan način uvesti u bebin meni.

Sta je kelj?

Kelj je lisnato zeleno povrće koje pripada porodici kupusnjača, zajedno sa brokolijem, karfiolom i kupusom. Kelj je poznat po svojim velikim, zelenim listovima i blago gorkastom ukusu. Postoji nekoliko vrsta kelja, uključujući kovrdžavi kelj, lacinato kelj (poznat i kao dinosour kelj) i crveni ruski kelj, a svi su bogati hranljivim materijama. Kelj je izuzetno otporna biljka koja dobro uspeva i u toplim i u hladnim klimatskim uslovima, što ga čini dostupnim tokom cele godine.

Kelj na krpi u trpezariji

Zasto je kelj dobar za bebe?

Kelj je izuzetno hranljiv, sadrži pregršt vitamina A, C, K, folnu kiselnu, kalcijum, gvožđe, manezijum, fosfor, potazijum, sodijum, kao i u manjim količinima timain, niacin, vitamin B6 i B12. Zbog svog bogatog nutritivnog profila, kelj se smatra superhranom i može biti odličan dodatak ishrani, pa tako i bebinoj ishrani.

Zanimljivost: kelj sadrži više kalcijuma nego kravlje mleko. Kelj sadrži 150mg kalcijuma u 100gr, dok mleko sadrži 125mg. Takođe, u istraživanju 1990. godine dokazano je da se kalcijum iz kelja lakše asporbuje i samim tim organizam dobija veću količinu. Zbog toga, vaša beba može da dobije potrebnu dozu kalcijuma samo zahvaljujući kelju.

Kada uvesti kelj bebi u ishranu?

Kelj može da se uvede u ishranu bebi čim pokaže znake da je spremna da jede čvrstu hranu, što je najčešće između 6 i 8 meseca života. Međutim, svaka beba ima svoj put rasta, razvoja i mentalnog sazrevanja pa je najbolje posavetovati se sa bebinim pediatrom pre početka korišćenja čvrste hrane.

Odabir kelja i njegovo čuvanje?

Glavica kelja

Kako odabrati kelj za bebu? Kelj dolazi u osnovna dva oblika – glatkih listova ili uvijenih loknastih listova. Kelj glatkih listova je slađi od uvijenog ili ljubičastog kelja.

  • Kada kupujete kelj birajte onaj organske proizvodnje kada god je to moguće.
  • Kada birate kelj, odaberite sveže listove, jake boje, koji nisu osušeni.
  • Ukoliko je moguće, uzmite mlade glavice kelja čiji su listovi znatno nežniji i slađi.
  • Nemojte kupovati kelj ukoliko je žućkaste boje, ili je braonkast i ukoliko ima rupe na sebi.

Možete držati kelj u frižideru do 5 dana, ali savetujem vam da ga pripremite što ranije, jer što duže stoji, može da počne da gorči.

Takođe, nemojte prati kelj mnogo pre upotrebe jer mu vlaga skraćuje vek.

Kako poslužiti kelj bebama?

Preporuke o tome kako seći ili pripremati kelj odgovaraju najvecem broju beba ali kako se svaka beba razvija svojim tempom za sve izmene koje uvodite u ishrani treba konsultovati bebinog pedijatra koji prati i poznaje bebin razvoj.

Dva su osnovna načina kako beba može konzumirati kelj. Prvo ćemo opisati seckani kelj a nakon toga ćete pronaći recept za ukusnu kašu zbog koje će beba obožavati kelj.

Za bebe starije od 6 meseci

Sirovi list kelja i seckani kuvani kelj za bebe starije od 6 meseci
Sirovi list kelja i seckani kuvani kelj

Ponudite sitno seckani ili rendani kuvani kelj pomešan sa pireom od povrća, kašom ili drugom mekom hranom koju beba može da zahvati kašikom. Iako možete ponuditi meke, dobro kuvane komade kelja same, mali komadi se mogu zalepiti za jezik i unutrašnjost usta. Mešanje malih komada u meku hranu koja se lako zahvata kašikom ili mešanje u hranu koja se jede prstima, kao što su trake od jaja ili pljeskavice od mesa, može smanjiti kašljanje.

Ako beba još nema zube, možete razmisliti o tome da ponudite debelu, sirovu stabljiku kelja kao grickalicu za zube. Beba može bockati zadnji deo jezika ili usta stabljikom, što može izazvati gađenje ili kašljanje. Ne brinite se: ovo bockanje i guranje komada hrane zapravo može biti korisno u pomaganju bebi da nauči granice svojih usta uz vrlo mali rizik od gušenja.

Za bebe starije od 9 meseci

Seckani kelj za bebe starje od 9 meseci
Seckani kelj za bebe starje od 9 meseci (može biti sirov ili kuvan)

Ponudite rendani kuvani ili sirovi kelj i podstaknite bebu da prstima pokupi tanke trake. Da li ste zabrinuti zbog sirovog zelenog povrća? Pokušajte da ne budete. Iako je malo teže za žvakanje i pomeranje po ustima, tekstura je odlična za razvoj veština hranjenja bebe. Alternativno, nastavite da poslužujete čips od kelja ili nastavite da mešate sitno seckani, kuvani kelj u druga jela po želji.

Dečak ok 11 meseci jede iseckani sirovi kelj

Dečak ok 11 meseci jede iseckani sirovi kelj

Za bebe starije od 12 meseci

Poslužite kelj po želji, kuvan ili sirov, seckan, rendan ili u većim komadima. Nastavite da očekujete malo pljuvanja, ali možete početi da primećujete više gutanja i konzumiranja oko ovog uzrasta, posebno kada izrastu kutnjaci, koji pomažu detetu da melje teže teksture. Ovo je takođe odlično doba da se podstakne samostalno hranjenje priborom za jelo. Ako detetu treba pomoć, jednostavno napunite pribor za jelo primeren uzrastu i stavite ga pored hrane da ga dete pokupi.

Dečak od 15 meseci, jede omlet napravljen sa keljom

Dečak od 15 meseci, jede omlet napravljen sa keljom

Da li kelj može da izazove gušenje bebe?

Ne. Kelj predstavlja nizak rizik kada se bezbedno pripremi za uzrast i razvojne sposobnosti deteta. Da biste smanjili rizik, pripremite i poslužite kelj na način primeren uzrastu, kao što je opisano u odeljku „Kako poslužiti“.

Kelj može vrlo retko izazvati povraćanje ili kašljanje ako se listić zalepi za bebin jezik ili nepce. Tada pustite bebu da se isklašlje ili je ponudite pićem (voda ili sokič) kako biste joj pomogli da ispere komadić hrane. Kao i uvek, pobrinite se da stvorite bezbedno okruženje za jelo i budite na dohvat ruke bebi tokom obroka.

Da li beba može da bude alergična na kelj?

Kelj nije čest alergen. Izuzetno mali broj beba je alergičan na kelj. Kelj pripada porodici kupusnjača, pa bebe koje su alergične ili osetljive na druge kupusnjače, kao što je brokoli, mogu biti osetljive i na kelj.

Osobe sa oralnim alergijskim sindromom (poznatim i kao sindrom alergije na polen i hranu), a posebno one osetljive na polen pelina, takođe mogu biti osetljive na kupusnjače poput kelja. Oralni alergijski sindrom obično rezultira kratkotrajnim svrabom, peckanjem ili žarenjem u ustima i malo je verovatno da će izazvati opasnu reakciju. Kuvanje kelja može pomoći da se minimizira ili čak eliminiše reakcija.

Kao što biste uradili pri uvođenju bilo koje nove namirnice, počnite sa ponudom male količine za prvih nekoliko serviranja. Ako nema neželjene reakcije, postepeno povećavajte količinu tokom budućih obroka.

Mogu li bebe da jedu čips od kelja?

Da. Čips od kelja se može uvesti čim beba postane spremna da jede čvrstu hranu. Spremite čips tako da se lako mrve uz minimalni bebin pritisak. Veliki čips odnosno veliki komadi čipsa će olakšati bebi da se sama hrani. Iako čips od kelja može da sadrži mnogo natrijuma, zalogaj tu i tamo kao deo raznovrsne ishrane je u redu.

Kako se kuva kelj?

Kelj treba kuvati oko 5 minuta od ključanja, ili u mikrotalasnoj na 7 minuta, na najvećoj temperaturi, uz mešanje na pola vremena. Ukoliko kuvate na ringli, onda je potrebno da u pire kelja dodate malo vode u procesu blendiranja, kako bi dobio teksturu kaše. Ukoliko kuvate u mikrotalasnoj, nije potrebno dodavati naknadno vodu.

Recept za ukusnu kašu zbog koje će beba obožavati kelj

Kašice od kelja sa dodatkom jabuke, banane i šargarepe

Kelj je jedno od mojih omiljenih lisnatih povrća jer ga je lako dodati u hranu za bebe. U kombinaciji sa drugim zdravim sastojcima kao što su jabuke, spanać, šargarepa i banane dobijaju se bebama neodoljivo ukusne kaše za koje recepte možeš da pogledas na ovom linku.

Hrana koja može da se meša sa keljom?

  • Šargarepe
  • Paškanat
  • Grašak
  • Krompir i beli i crveni
  • Sočivo
  • Tikvice
  • Bundeva
  • Piletina
  • Sir

Da li da brinem o oksilatima u kelju?

Ne. Biljna jedinjenja kao što su oksilati, lektini i fitati prirodno su prisutna u kelju i drugim biljkama. Ova jedinjenja se ponekad nazivaju antinutrijentima, ali budite sigurni da su ova jedinjenja biljnog porekla generalno bezopasna za zdrave ljude kada se konzumiraju kao deo uravnotežene ishrane i da se u određenoj meri razlažu već tokom kuvanja. Oksilati čak pomažu zdravlju svojim antioksidativnim svojstvima i svojstvima koja smanjuju rizik od raka.

Oksilati se u prirodi mogu naći kao supstanca u biljkama, životinjama i ljudima. Kelj nema veliku količinu oksilata kao, na primer, spanać. Primera radi, jedna puna šolja kelja sadrži 2mg oksilata, dok ista takva šolja spanaća sadrži 656mg okislata.

Da li da brinem o nitratima u kelju?

Ne. Ponudite bebi povrće koje sadrži nitrate (rukolu, cveklu, šargarepu, zelenu salatu, spanać, tikvice, kelj…) kao deo različitih namirnica u njenoj ishrani.

Količina nitrata u kelju će zavisiti od načina gajenja i startosti biljke. Međutim, ta količina je znatno manja nego u salati, spanaću ili šargarepi. Takođe, zahvaljujući velikoj količini vitamina C koju sadrži, kelj štiti organizam od nitrata.

Nitrati su prirodna jedinjenja koja, ako se konzumiraju u prekomernoj količini, mogu negativno uticati na nivo kiseonika u krvi.

Bebe koje se same hrane obično ne konzumiraju prevelike količine čvrste hrane jer im je potrebno mnogo vežbe da nauče kako da je jedu. Nitrati u povrću generalno nisu razlog za zabrinutost, a koristi od uvođenja povrća sa nitratima kao deo uravnotežene ishrane obično prevazilaze malo verovatan rizik od prekomerne konzumacije.

Podeli

Pošalji ovaj recept nekome ko voli da kuva, nakome kome ćeš da spremaš ovo jelo ili nekome ko želiš da ga spremi za tebe! Podeli hranu sa drugima, uživaj sa prijateljima.

Kelj u bebinoj ishrani

Kelj se može uvesti bebi u ishranu između 6. i 8. meseca. Ovde ćemo istražiti sve prednosti kelja u bebinoj ishrani i kako ga na siguran i ukusan način uvesti.

Povezane teme
Najnovije

Ukusna kašica od kelja koju će beba obožavati

Kelj je jedno od mojih omiljenih lisnatih povrća jer ga je lako dodati u hranu za bebe. U kombinaciji sa drugim zdravim sastojcima kao...

Grilovana piletina marinirana u slatkom i pikantnom sosu od ananasa

Danas ti predstavljam recept za ukusnu i egzotiču piletinu sa ananasom. Slatko, slano, lepljivo i prosto neodoljivo – ovo jelo će te oduševiti na...

Oceni recept i napiši komentar

Molimo unesi komentar
Molimo unesi tvoje ima ovde

Najspremanije

Čokoladni fil za tortu

Kada pravite Čokoladni fil za tortu, čokoladu uvek topite na pari, nikako na direktnom plamenu, a pre topljenja što više je izlomite i izmrvite.

Dinstana zelena boranija

Dinstana zelena boranija je tradicionalni recept mediteranske kuhinje. U Grčkoj, ovo jelo nazivaju Fasolakia.

Kolač sa džemom od kajsija – Medenjaci

Kolač sa džemom od kajsija se brzo sprema i sastojke obično imate u kući. Može se napraviti i posni, pa je zgodan za svaku priliku.